Confitura 2018 z Symentis na pokładzie

Czerwcowa Confitura – Java Conference for Polish community – nie mogła się obyć bez silnego udziału Symentis. W agendzie konferencji można było znaleźć naszych ludzi: Kubę Marchwickiego, Daniela Pokusę i Włodka Krakowskiego.

Kuba Marchwicki, wraz z Anną Wiosną Rogowską, przedstawili prezentację: „Jak rozwalić zespół w od 3 do 12 sprintów – 7 praktycznych porad”. Całość, jak łatwo się domyślić, stanowiła szereg antyporad i stanowiła punkt odniesienia do często spotykanych, napawających optymizmem i nieco cukierkowych, prezentacji poświęconych komunikacji i wspólnej efektywnej pracy. Kuba i Ania podpowiadali jak pracować z tymi, którzy chcą bronić zespołu, a także z tymi (którzy przepełnieni ideałami), starają się uniemożliwić pracę teamu.

Daniel Pokusa przedstawił prezentację „Errors, errors everywhere!”. Wyszedł od historii grupy programistów, która zdecydowała, że zgodnie z panującymi trendami przestaną już pisać „monility”. Wybrali więc kilka wzorców architektury (CQRS, Microservices, Event Sourcing, EDA), po których wdrożeniu, wraz ze wzrostem skalowalności, wzrósł też koszt infrastruktury, same zaś serwisy padały, a bazy traciły dane. Daniel sporo czasu poświęcił praktykom obsługi błędów. Odpowiedział na szereg pytań, w tym: jak radzić sobie z problemami biznesowymi w systemach asynchronicznych, jak nie tracić danych klientów, czy ile razy próbować ponawiać konkretną operację…

Symentis Pokusa

Włodek Krakowski przedstawił problem refaktoryzacji w świecie biznesu. W swojej prezentacji wyszedł od pytania: kiedy refaktoryzacja będzie miała miejsce w zespole, a kiedy nie? Podzielił się własnymi obserwacjami, doświadczeniem i wnioskami na temat tych elementów, które bezpośrednio wiążą się z jakością kodu (tego, który tworzymy i tego, z którym pracujemy). Skupił się także na tym, w jaki sposób ludzie współpracują nad dostarczaniem wartości biznesowej, jak wspierają się członkowie zespołu oraz wreszcie – jak zarządzany jest sam zespół. Nie zabrakło także autorskiego wątku poświęconego sesjom „inspektoryzacji” kodu.

Confitura jest jedną z największych konferencji JVM w Polsce. Dziękujemy za fantastyczne przyjęcie!

Zdjęcia: https://www.facebook.com/Confitura/