Jarek Pałka z Symentis na konferencji RzemiosłoIT

W majowej konferencji RzemiosłoIT udział wziął Jarek Pałka z Symentis.

RzemiosłoIT to kolejna z majowych konferencji, w których wzięliśmy udział. Tym razem ekipę Symentis reprezentował Jarek Pałka, który wystąpił z prelekcją: „Wszystkich nas czeka zagłada, czyli dlaczego to, co robimy nie można nazwać programowaniem”.

W swojej prezentacji Jarek wyszedł od refleksji nad współczesną kondycją zawodu programisty. Jak zawsze nie zabrakło tu nieco sarkastycznych i ironicznych sądów na temat wyższości nad „mugolami” tych, którzy z resztek JSONów kleją RESTy. W swojej prezentacji Jarek omówił między innymi to, czym są „managed runtime”, dlaczego większość języków jest kompilowanych do IR i wykonywanych przez wirtualne maszyny.

Na przykładzie EgoVM, wskazał podstawy konstrukcji maszyn wirtualnych, zagadnienia związane z zarządzaniem pamięcią, systemami typów, static versus dynamic linking, single versus multiple dispatch. Mowa była zatem o wszystkim, co napędza JVM, CLR, Beam, czy V8. Nie zabrakło opowieści o decyzjach, które przed laty musieli podjąć twórcy wirtualnych maszyn, a także rozważań nad źródłem sukcesu tychże platform.

RzemiosłoIT jak zawsze na wysokim poziomie. Dziękujemy za fantastyczne przyjęcie!

Foto: www.facebook.com/rzemiosloit/