Jarek Pałka z Symentis na RZEmiosło.IT o JVM i architektach

RZEmiosło.IT 2019 nie mogło się obyć bez udziału Symentis. Podczas tegorocznej edycji jednym z prelegentów był Jarek Pałka, w wystąpieniach którego nie zabrakło JVM i opowieści o architektach.

Podczas majowego RZEmiosło.IT Jarek Pałka wystąpił w podwójnej roli – zarówno prelegenta, jak i prowadzącego warsztaty. Warsztat Jarka: “JVM: przez dziurkę od klucza” był jednym z dwóch, jakie stanowiły preludium całego wydarzenia. Jak zawsze nie zabrakło tutaj pytań o to gdzie szukać informacji, jak odczytywać i interpretować wartości metryk, a także o to, kiedy winy należy poszukiwać w JVM, kiedy w aplikacji, a kiedy w systemie operacyjnym. Warsztat Jarka był przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z optymalizacją JVM, a więc… sporo praktyki. Na uczestników czekały takie atrakcje jak: odszukanie zasobożernych procesów, wściekle pożerających CPU, RAM i IOOPS systemu. Zaś na dostarczonych serwerach – uruchomione procesy JVM. Celem uczestników było wkroczenie w świat kryminalistyki JVM.

Jarek Pałka JVM RzemiosłoT

Drugiego dnia RZEmiosło.IT Jarek wystąpił z prezentacją “Architekt i jego skrzynka z narzędziami”. Jak sam zapowiadał: był seks, koks i Firefox… Brzmi intrygująco? Prezentacja Jarka była spojrzeniem na pracę architekta z perspektywy wieloletniego doświadczenia. W prezentacji nie zabrakło diagnoz na temat narzędzi (czy raczej ich braku) w pracy architekta. Padło też wiele ważnych pytań o kondycję i status architekta oraz jego pracy w projekcie: Czy architektura może mieć solidne podstawy naukowe i nie być zbiorem błędnych założeń, miejskich legend, ciągle powtarzanych kłamstewek, które stają się prawdą, podlanych wysokoprocentowym testosteronem? Być może teorie systemów, złożoności, kolejek i obietnic mogą wnieść trochę światła w ten architektoniczny labirynt, w którym grasują krótkie terminy i wyśrubowane wymagania, które nie mają przełożenia na rzeczywistość?

Nostalgicznie? Być może, zatem bardzo prawdziwie.

Organizatorom RZEmiosło.IT dziękujemy za jak zawsze świetną konferencję. Do zobaczenia za rok!