Architecture Kata

Architecture kata to unikalny warsztat – zarówno w swojej treści, jak i formie.

Jego celem jest poszerzenie umiejętności z zakresu projektowania systemów oraz komunikacji z klientem. Wbrew pozorom nie jest on przeznaczony tylko dla architektów. Swoje umiejętności mogą poszerzyć także programiści, testerzy i osoby z szeroko pojętego biznesu. Warsztat ten pomaga zespołom odnaleźć wspólną nić porozumienia, pozwala lepiej zrozumieć techniki komunikacji i własnych potrzeb. Formę tę często też stosujemy podczas projektowania systemów.

Architecture kata to ćwiczenie, które pomaga zrozumieć znaczenie, jakie kryje w sobie architektura oprogramowania w zależności od określonych potrzeb i oczekiwań. Warsztaty pomogą Wam zrozumieć jakie siły wpływają na strukturę systemu, w jaki sposób decyzje podejmowane na wczesnym etapie projektu mogą wpłynąć na ostateczny kształt systemu i wreszcie – jak ważne jest zrozumienie założeń i ograniczeń technologii. Zobaczymy także jak istotna dla architektury systemów jest komunikacja zarówno pomiędzy członkami zespołów, jak i komunikacja z klientem.

Warsztaty Architecture kata to możliwość pracy w grupie nad stworzeniem architektury systemu dla wyimaginowanego problemu. Po przedstawieniu idei produktu zostaniecie podzieleni na grupy, by wspólnie projektować system. Po upływie określonego czasu (dostosowanego do stopnia złożoności projektu), grupy będą przedstawiać swoją architekturę, uzasadniać wybór technologii i bronić podjętych decyzji – zarówno tych technologicznych, jak i biznesowych.

Jeśli jesteś zainteresowany retrospektywą warsztatów zapraszamy do lektury na:
https://geekyprimitives.wordpress.com/2013/01/18/dojo-kata-and-software-architecture/.