Symentis na ByteBay w Gdańsku

15-16 marca, Stadion Energa Gdańsk… Symentis na ByteBay? Musieliśmy dać o sobie znać!

Ponad 30 trenerów, 80 godzin i 8 równoległych ścieżek ByteBay, a w nich solidny ślad Symentis, czyli: prezentacje Jarka Pałki, Wiktora Sztajerowskiego, Łukasza Łuczaka, Daniela Pokusy oraz wsparcie programowe Kuby Marchwickiego.

Podczas marcowego ByteBay, prelekcje spod egidy Symentis rozpoczął Jarek Pałka z prezentacją „JVM: przez dziurkę od klucza”. Po wskazaniu na złożoność maszynerii JVM, padły pytania o to co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak… Skąd czerpać informacje? Jak odczytywać metryki? Jak interpretować ich wartości? I wreszcie: kiedy winą obarczać JVM, kiedy aplikację, a kiedy system operacyjny? Podczas prezentacji Jarek wskazał szereg narzędzi i rozwiązań – niezbędników w pracy każdego „kryminologa” JVM. Nie zabrakło też wątków poświęconych narzędziom w JDK i tych dostępnych w systemie Linux.

Warsztat „O optymalizacji MongoDB przykładów kilka” przeprowadził Wiktor Sztajerowski. Wiktor rozprawił się z MongoDB – szczególnie z obietnicami niezawodności, szybkości i skalowalności. Wraz z uczestnikami warsztatu przyjrzał się metodom poszukiwania wąskiego gardła, indeksom, ich wykorzystaniu do sortowania, kolejności pól w indeksie itp. Nie obyło się bez ciemniejszej strony indeksów, czyli ich zasobożerności. Wisienką na torcie były oczywiście triki z klastrami i kwestie związane z używaniem sharingu.

Łukasz Łuczak zaproponował warsztat „Z TypeScriptem Ci do twarzy”, podczas którego przekonywał do uznania TypeScriptu jako technologii dodanej do ulubionych. Łukasz przedstawił perspektywy rozwoju TypeScriptu, omówił jego najważniejsze plusy i minusy w kontekście innych rozwiązań oraz wskazał jak rozwijać swoje umiejętności w korzystaniu z tego narzędzia.

„Kubernetes od podstaw” – to propozycja Daniela Pokusy. Warsztat, podczas którego Daniel przedstawił alternatywne narzędzie przydatne w pracy programisty – podejście wygodne zarówno od strony OPSów i programistów, ale także ułatwiające development. Uczestnicy warsztatu mieli okazję nie tylko skonfigurować lokalne środowisko pracy z kubernetesem, czy wdrożyć własne moduły na kilka sposobów, ale także skonfigurować na potrzeby developmentu bazy danych i inne usługi serwisowe, zdefiniować automatyczne skalowanie aplikacji oraz przeprowadzić rolling-release przykładowej aplikacji, gwarantując tzw. „zero-downtime”.

ByteBay – jak zawsze pełne praktyki i inspirujących spotkań. Dziękujemy za fantastycznie spędzony czas!

Foto: https://www.facebook.com/ByteBayConferenceIT/