Symentis na JDD Kraków 2017

„The Most Enthusiastic Conference on Java” – takiego wydarzenia nie mogliśmy przeoczyć! Od 3 do 4 października Symentis uczestniczyło w JDD Kraków 2017.

W pierwszych dniach października wszystkie drogi IT prowadziły do Krakowa. Tegoroczną edycję konferencji JDD Symentis wspierało na wiele sposobów. W Komitecie Programowym JDD Kraków 2017 zasiadali Jarosław Pałka i Tomasz Borek.

Wśród prelegentów, poza wymienionymi, mogliście posłuchać i zobaczyć: Kubę Marchwickiego, Włodka Krakowskiego i Wiktora Sztajerowskiego.

Na pierwszy ogień z prezentacją „9 Lifes od JAVA 9” poszedł Tomasz Borek. Obok rozważań na temat dziewięciu żyć Java 9, nie zabrakło tu również pytań o Jigsaw i o to, jak system modułów wpłynie na tworzenie aplikacji i Java EE.

Wybory ścieżek na JDD nie były łatwe, bo drugiego dnia Jakubowi Marchwickiemu przyszło wystąpić równolegle z Jarkiem Pałką. Kuba przedstawił prezentację „Java 9 and REPL. Forget debugging, welcome joy and productivity”. Opowiedział o sposobach wypróbowania nowych funkcji językowych (np. usprawnienia  java.util.streams), ale i  o wykorzystaniu go do stworzenia prawdziwej aplikacji internetowej.

W czasie gdy Java 9 dopiero co ujrzała światło dzienne, o tym co kryje się za jej horyzontem mówił Jarek Pałka („Poza horyzont zdarzeń, czyli co nasz czeka w Java 10”.) Dyskusja toczyła się wokół projektów takich, jak Valhalla, Panama i Amber, a także wokół pytań… Czy “value types” mają tak duże znaczenie (nie tylko dla wydajności, ale także przejrzystości kodu)? Jakie są alternatywy dla przestarzałego JNI  i czy takie konstrukcje jak “pattern matching” lub “local type inference” mają swoje miejsce w “barokowej” Javie?

Refaktoring w biznesie wziął pod lupę Włodek Krakowski („Refactoring in Buiness World… for Developers?”). Podczas prezentacji podzielił się kilkunastoma latami własnego doświadczenia i obserwacjami nie tylko na temat refaktoringu czy jakości kodu, ale i relacji w zespole.

Last but not least… Wiktor Sztajerowski na JDD 2017 poszukiwał zaginionej wydajności. W prezentacji omawiał zagadnienia związane z aplikacjami działającymi na MongoDB („W poszukiwaniu zaginionej wydajności, czyli słów kilka o tym, jak podkręcić aplikacje działające na MongoDB”). Jak wiele nie wiemy o MongoDB? Wiktor postarał się udowodnić, że za pomocą indeksów możemy pozbyć się wąskich gardeł w naszej aplikacji. Było też kilka słów o sortowaniu w pamięci i ciekawych sztuczkach z wykorzystaniem klastrów MongoDB.

Mało? Tegoroczne JDD Kraków to także webinaria, a wśród nich symentisowe: „Co robi JVM gdy Cię nie ma w domu, monitorowanie dla początkujących” Jarka Pałki oraz „Co robi Twój system kiedy go nie pilnujesz?” Kuby Marchwickiego.

JDD to cykliczna konferencja programistyczna, która w tym roku skupiła 203 mówców. 4000 uczestników i ponad 600 developerów miało okazję wysłuchać 322 prezentacji podczas kilku równoległych ścieżek. Jak zawsze: same konkrety, inspirująca atmosfera i spora dawka tego, co istotne i świeże w branży.

Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i fantastyczny odzew w social media!